تحقیق و توسعه

افزایش رقابت و داشتن انگیزه برای ثبات در عرصه کسب و کار باعث شده بسیاری از سازمان ها فعالیت های خود را طبق تولیدات و توانمندی های اساسی متمرکز کنند که این امر مستلزم سرمایه گذاری در بخش تحقیقات و ایجاد نوآوری های تکنولوژیک می باشد .

اصطلاح (R&D (Research & Development به معنای فعالیت های سازنده برخاسته از یک بنیاد سیستماتیک است که با هدف افزایش دانش انسانی و فرهنگ اجتماعی و بهره گیری از این دانش در کاربرد های جدید است. هدف به معنای کیفیت یا نقطه مطلوبی است که فرد یا سازمان در تلاش برای دستیابی به آن است.

آن چه ما از (R&D) در صنعت می خواهیم تولید علم یا بهره برداری بهتر از یک علم می باشد. از این رو واحد تحقیق و توسعه (R&D) هسته اولیه فعالیت های تحقیقاتی سازمان ها و صنایع هستند. این واحد به طور عمده فعالیت هایی از قبیل ارتقاء کیفیت خدمت یا محصول، طراحی خدمت یا محصول جدید، بهینه سازی فرایندها، انتقال و جذب فناوری ها و کسب دانش فنی جدید را در چارچوب سیاست های صاحبان صنایع دنبال می نماید.

واحد تحقیق و توسعه (R&D) در هر سازمانی با هدف شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود، به منظور برنامه ریزی برای تثبیت نقاط قوت و تبدیل نقاط ضعف به قوت، تشکیل می شود. یکی از مهمترین آثار این واحد در مجموعه، استاندارد سازی روش های اجرای کارها و نظم در اداره امور بوده با امکان ثبت کارهای خلاقانه جدید در آن، به طوری که شاهد ابزاری قدرتمند برای تسریع کارها و ارتباطات مؤثر درون و برون سازمانی خواهیم بود.

به عبارت دیگر این واحد، فرآیندی حیاتی برای تمام سازمان هایی است که قصد حضور فعال در بازارهای داخلی و خارجی و رقابت در سطح داخلی و بین المللی را دارند.

با توجه به موارد فوق شرکت “پیشگامان بهره وری انرژی رایکا” نیز با درک اهمیت موضوع تحقیق و توسعه از همان ابتدای فعالیت خود اين واحد را تأسيس نموده و بدين منظور از حضور پرسنل مجرب، تحصیل کرده، علاقه مند و آشنا به روش تحقیق در این واحد جهت دست یابی به اهداف زیر بهره جسته است:

  • تدوین استانداردهای ملی در زمینه انرژی های تجدید پذیر
  • پیگیری طرح های دانش بنیان مرتبط با اهداف شرکت
  • به کارگیری فناوری انرژی های نوین
  • ايجاد بستری مناسب جهت ارتباط صنعت و دانشگاه در راستاي پويايي و رشد شركت
  • پاسخ گويي به پرسش ها و نيازهاي فني مشتريان شركت

نوشته : تیم تحقیقاتی رایکا