۷ نکته‌ آموزشی جهت رفع مشکلات عمومی برقی در خانه‌ها که نباید سرسری بگیرید

rayca_article

۷ نکته‌ آموزشی جهت رفع مشکلات عمومی برقی در خانه‌ها که نباید سرسری بگیرید

شاید شما هم بارها در منزل یا محیط اداری خود با مشکلات برقی دست و پنجه نرم کرده‌ باشید. در این مقاله سعی بر این است که آموزش‌هایی برای رفع ایرادات برقی چه از نوع بی‌خطر یا خطرناک آموزش داده شود.

انواع مشکلات برقیِ بی‌خطر

۱٫ آیا پریز شل شده؟

حتماً فیوز برق را قطع کرده و چک کنید که برق داخل پریز نباشد (می‌توانید این کار را با استفاده از ولت متر یا مولتی متر انجام دهید). کاور پریز برق را باز کرده و گیره‌های پریز را شل کنید و در جای مناسب قرار دهید. سپس پیچ آن را محکم ببندید تا کامل با دیوار درگیر شود. در انتها در پوش پریز را قرار دهید.

۲٫ آیا کلید چراغ شکسته؟

ابتدا فیوز برق را قطع کنید (اگر فیوز درست را قطع کنید، چراغ خاموش می‌شود). با استفاده از یک پیچگوشتیِ دوسو دکمه کلید را خارج کنید. سپس از پیچ گوشتی دو سو برای باز کردن کلید چراغ استفاده کنید. سیم‎های متصل به پیچ‌ها را برای برق دار بودن یا نبودن چک کنید. اگر برق داشته باشد، آنرا جدا کنید و کلید جدید را وصل کنید .

۳٫ آیا اتصال کوتاه ساده اتفاق افتاده؟

برخی از وسایل برقی مثل سشوار می‌توانند خطای فرنکانسی یا اتصال کوتاه ایجاد کنند. برای اینکار در صورت پریدن فیوز ابتدا فیوز را به حالت اصلی قرار دهید. مجدداً همان وسیله (مثلاً سشوار) را روشن کنید. اگر دوباره فیوز پرید، مشخص می‌شود که ایراد از وسیله است، در غیر این صورت سیستم برق کشی مشکل دارد و حتما باید توسط مختصص بررسی شود.

انواع مشکلات برقیِ خطرناک

۴٫ آیا چراغ‌ها در حالِ چشمک زدن یا کم نور شدن هستند؟

این امر می‌تواند نشانه اتصال ضعیف باشد و ممکن است باعث جرقه زدن بین تجهیزات هم شود. جرقه‌های متناوب بین اجزا باعث افزایش گرما و حتی آتش سوزی می‌شود. در این صورت بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید.

۵٫ آیا چراغ‌های حبابی دائم در حال سوختن هستند؟

اگر تجربه چندین بار ترکیدن حباب چراغ را دارید، ممکن است فکر کنید که به خاطر مصرف بیش از حد، به این روز افتاده است. اما شاید دلیلی جدی‌تر از مصرف بیش از حد داشته باشد. احتمالاً یک اتصال آزاد در سوکت یا مدار دارید.

۶٫ آیا پریز‌ها خراب شده‌اند؟

پریز‌های خراب می‌توانند باعث ایجاد اتصال ضعیف و حتی جرقه زدن شوند که در نتیجه سیم کشی برق ساختمان آسیب دیده و ممکن باعث آتش سوزی شود. در این صورت بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید.

۷٫ آیا کلید و پریزها گرم شده‌اند؟

علاوه بر اینکه ممکن است باعثِ ضعیف شدن نور چراغ برق ‌شود، پریزهای برقِ گرم وابستگی بالایی با ایمنی دارد. در این مواقع حتماً باید این مورد توسط کارشناس حرفه‌ای سریعاً بررسی شود.
مشکلات برقی فراتر از حد تصور شماست!!!
یک مرده‌ی شجاع نباشید. تماس با هرچیزی که به برق ارتباط دارد، شبیه به تماس با یک دیوار خشک نیست. اگر شما ابزار مناسب برای حل مشکلات برقی را ندارید، این مشکلات می‌توانند شما را گاز بگیرند. احتمال خطر برق گرفتگی را هیچ گاه نادیده نگیرید. در صورت وجود مشکل برقی همین امروز برای کمک با رایکا با شماره ۴۲۸۱۰-۰۲۱ داخلی ۶۰۳ تماس بگیرید. چراکه ممکن است فردا دیر باشد.

70 thoughts on “۷ نکته‌ آموزشی جهت رفع مشکلات عمومی برقی در خانه‌ها که نباید سرسری بگیرید

 1. سلام.وبسایت جامعی دارید.خیلی زحمت میکشید بابتش
  و ازین بابت کمال تشکر رو دارم

  1. جرقه ای که بین فاز و نول به هر طریقی اتفاق بیافته میتونه مشکل ساز باشه و باید بهش دقت بشه

 2. نکات کاربردی رو منتشر کنید. بیشتر انگار برای خانم ها نوشته شده. یکم تخصصی بگید منم استفاده کنم

  1. جرقه ای که بین فاز و نول به هر طریقی اتفاق بیافته میتونه مشکل ساز باشه و باید بهش دقت بشه

 3. نمیدونستم پریزهای برقِ گرم وابستگی بالایی با ایمنی دارد. ممنون از مطالب مفیدی که میذارید

 4. با رایکا تماس گرفتم. نیاز به تعمیر نبود.راهنماییم کردن و مشکلم رفع شد. خیلی ممنون

  1. بله تیم رایکا درخدمت شما هست. در صورت وجود مشکل برقی همین امروز برای کمک با رایکا با شماره ۴۲۸۱۰-۰۲۱ داخلی ۶۰۳ تماس بگیرید.

Comments are closed.